Берое чака 27 години победа над ЦСКА

09:27

Берое ще се опита да сложи край на своя комплекс " ЦСКА" тази събота от 15:00 часа. Заралии се намират в жестоката серия от 18 поредни мача и близо 27 години без шампио-натна победа срещу армейците у дома! Зелените бият за последно съперника, тогава предвождан от Димитър Пенев, в Стара Загора на 18 август 1990 г. с попадение на Тодор Станев-Германеца (1:0). Оттогава насетне Берое 18 пъти е опитвал да повтори успеха и 18 пъти се е провалял. Балансът в тези срещи е 6 равенства и 12 победи за ЦСКА, включително и една служебна - 3:0 на 12 август 2001 г., тъй като реферът Светлозар Маринов е бит преди двубоя. Така, ако армейците имат любим съперник за гостуване, то Берое е на челно място в списъка. Поне такава е ситуация 8 последните 27 години, информира "Тема Спорт".

През 90-те са изиграни само още 4 мача след успеха на заралии с 1:0 през август 1990 г. В тях армейците печелят 3 пъти, а веднъж двубоят завършва наравно. Сред голаджиите с червения екип са майстори като Божидар Искренов, Петър Михтарски и Ивайло Андонов. А на 16 март 1994 г. успеха с 2:0 собственоръчно донася позабравеният десен бек Зарко Мачев (р. 07.02.1967 г.), който бележи в 21-ата и 59-ата минута.

Новото хилядолетие започва по приличен начин за Берое.

След завръщането си в елита през 1999 г. заралии стигат до две поредни ремита у дома с ЦСКА - 1:1 на 27 май 2000 г. и 0:0 на 1 октомври 2000 г. След вече споменатата служебна загуба на 12 август 2001 г. обаче всичко рухва. С нея включително зелените записват 5 поредни поражения от ЦСКА у дома при 2:12 голова разлика.

Това е и най-дългата победна серия на армейците в периода от 1990 г. насам във визитите на този съперник. Берое все пак ограничи донякъде кошмарите си през настоящото десетилетие. От 2010 г. насам двата тима са се срещнали 7 пъти за първенство в Стара Загора, като балансът е 4 победи за ЦСКА и 3 равенства при 7:2 голова разлика.

Към настоящия момент последният двубой в шампионата между двата тима бе на 1 май 2015 г. - 0:0 в трагичната пролет на армейците. През есента на 2014 г. обаче ЦСКА причини болезнен обрат на съперника - на 28 септември заралии поведоха чрез Димо Бакалов, но настоящият играч на Берое Антон Карачанаков от фаул и румънецът Серджиу Буш донесоха успеха с 2:1 на армейците.

Зелените бяха много близо до победата на 29 юли 2013 г., но и тогава се провалиха. Венци Христов бе открил в 64-ата минута. А младокът Григор Долапчиев изравни в 84-ата минута с красиво изпълнение от 25 метра.

И така, в събота Берое за 19-и път ще наточи ножа на ЦСКА. Дали обаче острието ще остане нащърбено, или Ферарио Спасов ще намери цаката на бившия си отбор?